DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-01-2021 01:49   Güncelleme : 07-01-2021 02:41

Amerika'da neler oluyor? Göstericiler Kongre binasını bastı!

Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington DC.'deki mitingi sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi. Kongre binası boşaltılırken, Fox News bina içerisinde bir kişinin silahla vurulduğunu bildirdi. Olaylar nedeniyle Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD siyaseti ve medyasından birçok kişi olaylarla ilgili 'darbe girişimi' nitelemesi yaptı

Amerika'da neler oluyor? Göstericiler Kongre binasını bastı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki mitingi sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi.

Kongre binası önünde Trump destekçileriyle polis arasında arbade yaşandığı görüldü. Polisin Kongre'nin de içinde bulunduğu kompleksteki bazı binaları boşalttığı belirtildi.

Kongre binasının dışında gerginlik ve arbede yaşanırken, içeride ise başkanlık oylaması yapılıyor. ABD Senatosu bugün Joe Biden'ın başkanlığını onaylamak için toplanmıştı.

Reuters'ın haberine göre, Kongre'de yapılan seçim oturumuna ara verildi. Kongre polisi binaya giriş çıkışların durdurulduğunu duyurdu. Kongre binasında bulunan kişilere odalarında kalmaları ve camlardan uzak durmaları tavsiye edildi.

Amerikan medyası bazı göstericilerin Kongre binasına girmeyi başardığını bildirdi. Olaylarda Kongre binası içerisinde en az bir kişinin vurulduğu bildirildi.

Yaklaşık üç buçuk saat süren olayların ardından, TSİ 01.30 sularında güvenlik güçlerinin Kongre binasında güvenliği sağladığı ifade edildi.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, "Bu bir darbe teşebbüsüdür" değerlendirmesi yaptı. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısında bulundu. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericilere "eve dönün" dedi. Son dakika gelişmesine göre; olaylar sırasında bir kadının silahla ağır yaralandığı bildiriliyor. ABD medyası yaralıların olduğu bilgisini de paylaştı. İngiliz basını "ABD'de anarşi" başlıkları attı.

 

Trump'tan eylemcilere: Eve dönün

Başkan Trump, seçimin kendilerinden çalındığı iddiasını tekrarlayarak, Kongre binasını basanların evlerine gitmesini istedi.

Trump kameralar karşısına geçerek, "Biliyorum, bizden çalınan bir seçim oldu ve bunun için üzgünsünüz. Bunu herkes biliyor. Özellikle de karşı taraf. Ancak şimdi eve gitmeniz gerekiyor. Barışı, asayişi sağlamamız lazım. Güvenlik güçlerine saygı duymamız gerekiyor. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Benden, sizden, tüm ülkeden çalabildikleri başka bir dönem olmamıştı. Bu yolsuzluk yapılan bir seçimlerdi. Ancak bu insanların ekmeklerine yağ süremeyiz. Sükunete ihtiyacımız var. O yüzden eve gidin, siz çok özelsiniz, sizi çok seviyoruz, nasıl hissettiğinizi biliyorum. Eve dönün, sakince eve dönün" dedi.ABD'de başkanlık seçimlerini Joe Biden'ın kazandığının resmen tescil edileceği Kongre'yi Başkan Donald Trump'ın destekçileri bastı, bazı eylemciler gözaltına alındı. Polisin silahlarını göstericilere doğrulttuğu anlar kameralara yansıdı. Yaklaşık 4 saat süren şiddetli eylemlerin ardından bina boşaltıldı ve güvenliğin sağlandığı duyuruldu. Emniyet güçleri eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Olayların kısa ayrıntılar:

  • Trump destekçileri Kongre binasını bastı: Bir yaralı, en az 30 gözaltı

  • Trump, eylemcilere "eve dönün" dedi. Biden, eylemi "kuşatma" olarak niteledi

  • Bin 100 Ulusal Muhafız mensubu görevlendirildi

  • Washington'da yerel saat ile 18:00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  • Boşaltılan Kongre binasında güvenlik sağlandı

 

Kongre'de gergin anlar

Polisin aktardıklarına göre olaylar sırasında bir kadın, polis kurşununun hedefi oldu. Söz konusu şahsın durumu ile ilgili henüz net bir bilgi yok.

Beyaz Saray, Trump'ın talimatıyla Ulusal Muhafızların da Kongre'ye sevk edildiğini duyurdu. Pentagon yaklaşık bin 100 kadar Ulusal Muhafız mensubunun görevlendirildiğini aktardı.

ABD Kongresi'ni basan Trump destekçileri binayı boşaltırken, bina dışında bazı göstericiler ile polis arasında arbede yaşandığı, çevrede güvenliğin sağlandığı son gelen bilgiler arasında.

Trump'tan eylemcilere: Eve dönün

Başkan Trump, seçimin kendilerinden çalındığı iddiasını tekrarlayarak, Kongre binasını basanların evlerine gitmesini istedi.

Trump kameralar karşısına geçerek, "Biliyorum, bizden çalınan bir seçim oldu ve bunun için üzgünsünüz. Bunu herkes biliyor. Özellikle de karşı taraf. Ancak şimdi eve gitmeniz gerekiyor. Barışı, asayişi sağlamamız lazım. Güvenlik güçlerine saygı duymamız gerekiyor. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Benden, sizden, tüm ülkeden çalabildikleri başka bir dönem olmamıştı. Bu yolsuzluk yapılan bir seçimlerdi. Ancak bu insanların ekmeklerine yağ süremeyiz. Sükunete ihtiyacımız var. O yüzden eve gidin, siz çok özelsiniz, sizi çok seviyoruz, nasıl hissettiğinizi biliyorum. Eve dönün, sakince eve dönün" dedi.Biden'dan Trump'a çağrı: Televizyona çık, bu işgali sonlandırTrump'tan saniyeler önce basın açıklaması yapan seçilmiş başkan Joe Biden ise gerginliğin dinmesi için Trump'a çağrı yaparak devreye girmesini istedi.ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "görülmemiş saldırılara" son verilmesi çağrısında bulunan Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmesi, Anayasa'yı savunması ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum." dedi.Demokrasinin saldırı altında olduğunu ifade eden Biden, Kongre binasının basılmasını kalkışma olarak niteledi. Görevi 20 Ocak'ta devralacak olan yeni lider, kendi güvenliğinden endişe etmediğini söyledi.

Biden, Kongre binasında yaşanan kaosun ABD'yi yansıtmadığını da sözlerine ekledi.

"Bu tür davranışlara müsamaha yok"

Polisten yapılan açıklamada ise, göstericilerin Kongre'ye girebilmek için güvenlik güçlerine kimyasal madde attığı ifade edildi.

Washington DC Emniyet Şefi Robert Contee, çıkan arbedede bir sivilin vurulduğunu teyit etti, 30 kişinin de gözaltına alındığını kaydetti.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser da asayişin sağlanacağını ve bu tür davranışlara tolerans gösterilmeyeceğini söyledi.

Başkente çevre bölgelerden polis ekipleri takviye edildi.

AB'den itidal çağrısı

Kongre'de yaşananlara uluslararası tepkiler de gelmeye başladı. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Twitter'daki paylaşımında demokrasi vurgusu yaptı. Sassoli, "Kongre'deki görüntüler oldukça endişe verici. Demokratik seçimlere saygı duyulmalı. ABD'nin demokratik kuralları koruyacağından eminiz" diye yazdı.

Son dakika bilgilerine göre Washınton'da Sokağa çıkma yasağı başladı..

 

Salih DarıcıSalih Darıcı