Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 15-01-2021 01:06   Güncelleme : 15-01-2021 01:06

Şanlıurfa'da Ermenilere Ait Germuş Kilisesi'nde Mangal Keyfi Yapanlar

Germuş Ermeni Kilisesi Mangal Yakma Yeri Oldu Daha önce ahıra dönüştürülen ve gelen tepkiler özerine koruma altına alınan Ermenilere ait Germuş Kilisesi'nde bu kez mangal yakıldı.

Şanlıurfa'da Ermenilere Ait Germuş Kilisesi'nde Mangal Keyfi Yapanlar

Daha önce ahıra dönüştürülen ve gelen tepkiler özerine koruma altına alınan Ermenilere ait Germuş Kilisesi'nde bu kez mangal yakıldı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Dağeteği (Germurç) Mahallesi’nde 19’uncu yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Ermenilere ait Germuş Kilisesi'nde bir lokanta işletmecisi mangal yaktı. Sosyal medya hesabı üzerinde yapılan paylaşıma birçok çevreden tepki geldi. Definecilerin hedefindeki kilise daha önce ahıra dönüştürülmüştü.

23 Ekim 2011 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kilise ve çevresi “Turizm gelişim merkezi” olarak ilan edilmişti. Geçtiğimiz 2019 yılında ise kilisenin restore edilmesi için Haliliye Kaymakamlığı’nın hazırladığı proje Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından Mali Destek Programı’na alınmıştı. Ancak her iki karara rağmen kilise ve çevresinde restore ve koruma amaçlı her hangi bir çalışma yapılmadı.

Germuş Kilisesi her geçen gün daha fazla zarar görerek yıkılmak üzere.

M.A.

Salih DarıcıSalih Darıcı