ASAYİŞ GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 20-01-2021 03:11   Güncelleme : 20-01-2021 03:11

Tarihi Eser Operasyonu, Altın Yazmalı 10 Tevrat Ele Geçirildi

"Gaziantep’te tarihi eser kaçakçılığı yapmaya çalışan kişilere İl Jandarma Komutanlığı ve Arıl Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından yapılan operasyon yapıldı."

Tarihi Eser Operasyonu, Altın Yazmalı 10 Tevrat Ele Geçirildi
Operasyonda 10 adet altın yazmalı Tevrat ele geçirilirken 1 adet de bu kitapların içine konulduğu kağıt kutu ele geçirildi. Operasyonda tarihi eserleri satmaya çalışan 3 şüpheli gözaltına alınırken şüphelilerin Jandarma’daki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Operasyonda ele geçirilen tarihi eserlerin toplam değerinin 30 milyon dolar olduğu söyleniyor.
 
JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON
Şehitkamil İlçesi Onatkutlar Mahallesi’nde Arıl Jandarma Karakol Komutanlığı ve Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda 3 şüpheli, ellerindeki 10 adet altın yazmalı Tevrat’ı satmaya çalışırken yakalandı. Jandarma ekiplerinin başarılı operasyonu neticesinde 3 şüpheli gözaltına alınırken şüphelilerin satmaya çalıştığı altın yazmalı 10 Tevrat ile bu kitapların içine konulduğu 1 adet kağıt kutu ele geçirildi. Jandarma tarafından gözaltına alınan şüphelilerin Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.
 
TARİHİ ESERLERİN PİYASA DEĞERİ DUDAK UÇAKLATACAK DERECEDE
Jandarmanın bu başarılı operasyonu ile ele geçirilen altın yazmalı 10 adet İbranice Tevrat’ın piyasa değerinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu söyleniyor.
 
 
Kaynak: memohaber
Salih DarıcıSalih Darıcı