SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-02-2021 02:18   Güncelleme : 14-02-2021 02:38

Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi Urfa’da Kuruldu. Şanlıurfa'ya Hayırlı Olsun.

Ay’da bir kratere adı verilen ünlü uzay bilimci ve matematik bilgini El Battani’nin adına Şanlıurfa’da Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi kuruldu.

 Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi Urfa’da Kuruldu. Şanlıurfa'ya Hayırlı Olsun.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’nin, önümüzdeki ay kapılarının uzay ve havacılık meraklılarına açılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Milli Uzay Programı’na destek vermek ve yeni bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak istediklerini belirten Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, “Şanlıurfa geçmişte kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, çok önemli ilim insanlarını bağrında yetiştirmiş bir şehirdir. Biz Şanlıurfa’ya kazandırdığımız bilim merkezimize yine Harran’da yetişmiş gökbilimleri alanında birçok keşif yapmış, astronomiye öncülük etmiş El Battani’nin ismini verdik. Bu topraklarda özellikle çok önemli bilim adamları yetişti” dedi.

Metal blok monolitin ikincisinin merkezin bahçesine dikildi

Şanlıurfa'da tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe yakınlarına dikilen metal blok monolitin ikincisinin merkezin bahçesine dikildiğini belirten Baydilli,"Geçmişte bilime bu kadar hizmet etmiş, yön vermiş ilim insanlarının torunları olarak bizim de bilimde geri durmamamız, ön plana atılmamız ve üretmemiz gerekiyor. İşte bilim merkezimizde tam da bunu gençlerimize aşılamaya, dedelerimizin mirasçıları olarak bilime yeniden yön veren bir nesil oluşturmamız gerektiğini anlatacağız" şeklinde konuştu..

Şanlıurfa İl Mili Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer ise bilim merkezinin gök bilimleri ve havacılık alanında gençlere çok önemli yol gösterici olacağına dikkat çekerken, Karaköprü Belediyesi ile ortaklaşa olarak burada gençlere önemli eğitimler vereceğini kaydetti.
Bilim Merkezi yakınına dikilen metal monolitte ise Göktürkçe 'Gökyüzüne bakarsan ay'ı görürsün' ve 'Hedef 2023' yazıları dikkat çekti.

Salih DarıcıSalih Darıcı