KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-04-2021 16:21   Güncelleme : 10-04-2021 02:46

Hasan Durmaz'dan Birecik'e Gastronomi Mutfak Sanatları Merkezi

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Gastronomi mutfak sanatları Merkezi projesi ve Gastronomi Festivaliyle ilgili çalışma başlatıldı. Türes (Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği) Genel başkanı Ramazan Bingöl, Gaziantep Şube Başkanı Birecik’li İş Adamı Hasan Durmaz’ın ortaklaşa hazırladığı, Birecik'e ait yöresel yemekler, Birecik patlıcanı, kuru bakliyat, salça, toz biber, fıstığın tanıtımının yapıldığı "Yöresel Gastronomi Festivali" etkinliği düzenledi.Birecik'te kelaynak festivali'nin ardından yıllar sonra farklı formatta, Patlıcan kebabı ve yöresel ürünler festivali ve Gastronomi Mutfak Sanatları Merkezi çalışmaları başlatıldı

Hasan Durmaz'dan Birecik'e Gastronomi Mutfak Sanatları Merkezi

Türes Gaziantep Şübe Başkanı Hasan durmaz, bizler buğün burada kaymakamımız,belediye başkanımız, ilçe başkanlarımız ve Birecik halkı burada bir araya gelerek mini bir festival yaptık, festivalle birlikte müjdemizi vermek isterim. Fıratın incisi Bireciğimizde yöresel ürünler ve mutfak sanatları merkezi ile ilçemizi gastronomi merkezi yapacağız inşallah.

Gastronomi mutfak sanatları merkezimizde onlarca bayanlarımız çalışacak, istihdam edilecekler ve yöresel yemekleri üretimi yapacaklar. Bizler bu projeye büyük destekler vereceğiz, bir çok iş adamlarımızdan ve siyaseti kuruluştan destek alacağız. Ayrıca yıllar önce bireciktre festivaller yapılıyordu kelaynak festivaliydi biz bu kelaynak festivalini alıp farklı formatta, patlıcan kebabı, kebap ve kelaynak festivali olarak devam ettireceğiz. İnşallah bireciğimize turizmde ekonomide büyük katkılar sağlayacağız çok yakında Türkiye ve tüm dünya Birecik’in yöresel yemeklerini duyacak.

Birecik'imize Vefa Borcumuzu Ödemek İstiyoruz,

Birecik Halkımızla hep birlikte elele memleketimize bir imza atalım. biz Birecik'te doğduk büyüdük kazandık ve yaşıyoruz sizlere memleketimizin insanına, halkına çok borcumuz var ve bunu memleketimize bir taş koyarak yapmak istiyoruz iyi ki Birecikliyiz, Memleketimiz için Türkiye’nin her yerinde elimizden ne varsa yapacağımıza söz veriyoruz hepinizi çok seviyoruz, şeklinde konuştu.

 

İlçe Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Birecik mutfak kültürünü canlı tutmak ve bu kültürü gelenekten geleceğe taşıma amacını güdüyor. Mutfak Sanatları Merkezi’ne gelen yerli ve yabancı misafirler Birecik’in zengin mutfak kültürünü tanıma fırsatı bulurken, bu lezzetleri hem tadabilecek hem de tüm bu lezzetlerle ilgili ilk ağızdan bilgi sahibi olabilicek.Restoranın konsepti ile Birecik yerel mutfağı üzerine odaklanan Mutfak Sanatları Merkezi’nde Birecik mutfağı orijinaline bağlı kalınarak farklı sunumlarla ziyaretçilerine sunulucak,​​​​​​​ Merkezde yerli ve yabancı turistlere kente özgü damak lezzetleri sunulması planlanırken bir yandan da yemek hazırlama atölyesi ile eşsiz lezzetlerin yapılış serüveni konuklara gösterilecek. İlçemize hayırlı olur inşallah.

Birecik Sahil Parkında düzenlenen festivale, Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Belediye Başkan Yardımcıları, Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sadettin Bilgin, AK Parti İlçe Başkanı Abdulvahap Aktar, Birecikli İşadamlarıve vatandaşlar katıldı.

 

Salih DarıcıSalih Darıcı