GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2021 01:35   Güncelleme : 12-05-2021 04:28

Birecik'te İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları protesto edildi

Şanlıurfa'nın Birecik İlçesinde, işgal altındaki Doğu Kudüs'te İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırıları nedeniyle sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından destek konvoyu düzenlendi.

Birecik'te İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları protesto edildi

İlçede STK’larında destek verdiği Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için basın açıklaması ve binlerce kişinin katılımıyla metrelerce araç konvoyu oluştu.

Merkez Mahallesi Ulu Cami önünde toplanan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle İsrail aleyhine sloganlar atarak, araçlarla konvoy yaptı. Bayrak ve dövizlerle sık sık tekbir seslerinin yükseldiği alanda bulunan kalabalığa, STK’lar adına Diyanet Sen ilçe temsilcisi Vedat Koca ,Basın açıklamasın da

Değerli dostlar ,aziz kardeşlerim kıymetli basın mensupları

Unutmak felakettir biz bugün burada hatırlatma yapmak için terör örgütü İsrail in Kudüs’te mescidi aksaya ve Müslümanlara yönelik alçakça saldırılarını lanetlemek için toplandık.

İnsan olmanın onurunu kurtarmak için imanın lezzetini korumak adına çoluk çocuk demeden,kadınıyla erkeğiyle , genci ile yaşlısıyla ,canını ortaya koyan yiğitlerin mücadelesine omuz vermek ,insan olmanın Müslüman olmanın gereğini yerine getirmek için toplandık.

Terör devleti İsrail Ramazan ayında yeni bir kuşatma başlattı. İşgal güçleri evleri basıyor, gençleri topluyor, Filistinlileri hukuksuz bir şekilde tutukluyor. Beş gündür sahur ve iftar vakti sivillerin üstüne bomba yağdırıyor, küçücük çocukları vuruyor, camiden çıkan insanlara karşı kurşun yağdırıyor.

"İsrail, karakterine uygun bir şekilde insan haklarını ihlal etmeye ve öldürmeye devam ediyor.şehitlerimiz ve 350 ye yakın yaralımız var. Mukaddes şehir Kudüs ün onurunu ,şerefini ,izzetini ve haysiyetini korumak her bir Müslüman ın boynunun borcudur mescidi aksa başta olmak üzere Kudüs teki ibadethanelere ve Müslümanlara yönelik her saldırı aynı zamanda bizlere yapılmış birer saldırıdır.

Mukaddesatlarını korumak binlerce yıllık evlerine ,yurtlarına sahip çıkmak dışında hiçbir gayeleri olmayan Kudüs teki Müslümanlara vahşice ve ahlaksızca saldırılmaktadır.

Türkiye her zaman zalimin karşısında mazlumun yanındadır. Bizlerde Hükümetimizin ,devletimizin Mağdur ve Mazlum Filistin halkının haklı davasında attığı adımları destekliyor ve bundan sonraki terör örgütü İsrail e karşı alacağı kararlarda yanında olduğumuzu buradan ilan ediyoruz.

Bizlerde Birecik ten : Fırat’ın kenarından tüm dünyayı İsrail in mescidi aksaya Kudüs e ve Filistinlilerin evlerine yönelik saldırılarına karşı etkili bir şekilde hareket etmeye davet ediyoruz. halkı Müslüman olan tüm ülkelere sesleniyoruz. Unutulmamalıdır ki Kudüs tüm dünyadır.oradaki Müslümanlarda bütün insanlıktır.Kudüs ü ve Müslümanları korumayan bir dünya kendi kendine ihanet etmiştir,kendi kendini imha edecek bombanın pimini çekmiştir.

Birecik STK ları ve Birecik halkı olarak Kudüs ün ve haremi şerifin statüsünü aşındırmaya yönelik İsrail in mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman gerekli tepkiyi vermeye :Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimize buradan tüm Dünyaya söz veriyoruz. şeklinde konuştu. ardından İHH temsilcisi Mehmet Ali Güç de STK’lar adına duayı yaparak araç konvoyunu başlattılar.

Meydanda toplanan vatandaşlar yaklaşık 300 araçlık konvoy, kornalar ve bayraklar eşliğinde şehir merkezinde ilerledi.

Salih DarıcıSalih Darıcı