Koranavirüs (Covid 19)
Giriş Tarihi : 21-05-2021 01:08   Güncelleme : 21-05-2021 01:08

Viranşehir Savcısı, Pandemi genelgelerini eleştirdi, Görevden uzaklaştırıldı.

HSK, Covid-19 tedbirlerini eleştiren Viranşehir Savcısını görevden uzaklaştırdı

Viranşehir Savcısı, Pandemi genelgelerini eleştirdi, Görevden uzaklaştırıldı.

Şanlıurfa‘nın Viranşehir ilçesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Eyüp Akbulut, corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan yasakların hukuka aykırı, aşıların ise sağlığa zararlı olduğunu ileri sürerek bunlara karşı re'sen soruşturma açtığını duyurdu.

Youtube üzerinden 28 dakikalık bir video yayınlayan ve Esenlik Bildirisi’yle pandemi tedbirlerini eleştiren Eyüp Akbulut, çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Akbulut’un geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Hakkında soruşturma yapılan savcının, bulunduğu hal üzere göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine ulaşan Daire, Akbulut'un oy birliği ile Hakimler ve Savcılar Kanununun 77'nci maddesi gereğince, geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Şanlıurfa Valiliğ'nden dün yapılan açıklamada Savcı Eyüp Akbulut hakkında valilik tarafından inceleme ve soruşturma başlatılmadığı bildirilmiş, konuyla ilgili soruşturma başlatacak ve karar alacak merciin HSK olduğunu duyurmuştu.

Savcı Akbulut'un açıklamaları

Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, Türkiye'deki koronavirüs sürecinde alınan kararlarla ilgili yayımladığı video gündem olmuştu.

Salgın döneminde hukuk devleti ile uyuşmayan uygulamalar görüldüğünü ve bunların mağduriyetlere neden olduğunu belirten Akbulut, "Vali gereken tedbirler alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez.

Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız. Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın ön gördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp." ifadelerini kullanmıştı.

Salih DarıcıSalih Darıcı