Anadolu Haberler
HV
21 TEMMUZ Pazar 01:02

3 Haziran'da Pedal Çevirme Zamanı!

Dünya Bisiklet Günü, bisikletin kolay, uygun fiyatlı, temiz ve çevreye uygun, sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak faydalarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 3 Haziran’da kutlanıyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-05-2024 09:59   Güncelleme : 30-05-2024 09:59
3 Haziran'da Pedal Çevirme Zamanı!

Bisiklet kullanımı, daha temiz hava ve daha az trafik yoğunluğuna katkı sağlıyor. Beraberinde getirdiği sağlık kazanımları ile sağlık harcamalarını azaltıyor. Ekonomik büyümeyi teşvik eden, eşitsizlikleri azaltan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi güçlendiren sürdürülebilir bir ulaşım sistemi olan bisiklet Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada kritik öneme sahip. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından belirlenen "Yaşanabilir bir dünya için, bisikleti seçin" sloganıyla bisikletin sadece bir spor aracı olmanın ötesinde, sağlık, ulaşım ve çevre koruma ve iklim değişikliği ile mücadele alanlarında önemli faydalar sağladığına da dikkat çekiliyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki etkinliklerle, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Ankara’da Milli Botanik Bahçesi’nde 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Etkinliği saat 11.00’de başlayacak

Birleşmiş Milletler nezdinde 3 Haziran’ın Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanmasını teklif eden ülke olan Türkmenistan Büyükelçiliği ve Türkiye Bisiklet Federasyonu koordinasyonunda düzenlenecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye Milli Botanik Bahçesi Müdürlüğü’nün ev sahipliği yapacağı “Dünya Bisiklet Günü” etkinliği, bisikletin sağlık kazanımlarına ilişkin projeleri ile Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü ve trafikte güvenli bisiklet projeleri ile Jandarma Genel Komutanlığı tarafından destekleniyor. 

Dünya Bisiklet Günü ile ilgili düşüncelerini ifade eden ve herkese çağrı yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu: “Yaşanabilir bir dünya için, bisikleti seçin diyerek, 7’den 70’e herkesi spor, sağlık ve ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaya, sürdürülebilir çevre ve iklim hedefine katkı vermeye davet ediyoruz. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak Gençlik ve Spor, Sağlık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman Bakanlıklarımızın destekleriyle, yerel yönetimlerimizle birlikte ülkemizde bisiklet kullanımını artırma konusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Salih Darıcı Salih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR