Anadolu Haberler
HV
28 MAYIS Salı 10:24

Belediye Başkanı Özcan Tarıma büyük önem veriyoruz

Bolu Belediyesi, tarımsal üretimi desteklemek amacıyla, kendi üretimi olan yerli fideleri maliyetine üreticilerle buluşturuyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2023 14:08
Belediye Başkanı Özcan Tarıma büyük önem veriyoruz

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan çalışmalara ilişkin, “Biz şehir yönetmeyi sadece bina yapmaktan ibaret görmüyoruz. O şehrin insanını nasıl doyururuz, bunun da derdindeyiz. ” dedi.

Bolu Belediyesi tarımsal üretimi desteklemek amacıyla yerli fide üretiyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki seralarda üretilen ve tamamen yerli ata tohumlarından elde edilen fideler, tarımsal üretim arttırılması amacıyla maliyetinin de altına Bolulu üreticilerle paylaşılıyor. Üreticiler, istedikleri fideleri gerek Park ve Bahçeler Müdürüğü’nden, gerekse pazaryerindeki satış noktalarından uygun fiyatlarla satın alabiliyorlar.

Deprem bölgesine 100 bin adet ücretsiz fide gönderildi

Bu yıl Bolu Belediyesi ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki çiftçilere de ücretsiz fide gönderdi. Yaklaşık 100 bin fide, deprem bölgelerindeki çiftçilere büyük destek oldu.

“Tarıma büyük önem veriyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da bugün fide üretim seralarını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Burada açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Biz şehir yönetmeyi sadece bina yapmaktan ibaret görmüyoruz. O şehrin insanını nasıl doyururuz, bunun da derdindeyiz. Tarıma büyük önem veriyoruz.” diye konuştu.

Seralardaki üretime ilişkin bilgi veren Özcan, pembe domates, oturak domates, köy domatesi, çeri domatesi, çorbacı biber, çarliston biber, dolma biber, sarı acı süs biber, köy biberi, sivri acı biber, patlıcan, salatalık, kabak, kara kabak ve altın çilek üretimi yaptıklarını söyledi.

“Günde 50 bine kadar fide üretimi yapabiliyoruz”

Üretimi arttırmak amacıyla yeni bir fide ekme makinesi de satın aldıklarını kaydeden Özcan, “Günde 50 bine kadar fide üretimi yapabiliyoruz. Deprem bölgesine yaklaşık 100 bin tane fide gönderdik. Ve göndermeye de devam edeceğiz. Şuanda tabi deprem bölgesine ücretsiz gönderiyoruz, halkımıza da çok düşük fiyatlarla hem buradan (Park ve Bahçeler Müdürlüğü) hem de pazaryerindeki satış noktasından bunları satıyoruz. Orda konuştuğumuz üreticiler çok büyük verim aldığını söylüyorlar. İki yıl önce Kıbrıscık Belediyesi’ne binlerce fide vermiştik. Sadece bir fideden 50 adet domates aldıklarını bize ifade ettiler. Kıbrıscık Belediyesi onları satıp, ciddi gelir elde etti. Birçok belediyeye sembolik fiyatlara bu fideleri vermeye hazırız. Yine vatandaşımız da artan pazar girdilerini buradan alıp ekecekleri fidelerle ciddi oranda düşüreceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı

 

Salih DarıcıSalih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR