Anadolu Haberler
HV
21 TEMMUZ Pazar 00:40

Boğaziçi Üniversitesi'nden Kimya Profesörü, Birleşik Kraliyet Bilimler Akademisi'ne Seçildi

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Amitav Sanyal, Birleşik Krallık Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Kimya Dünyanın en saygın bilim akademileri arasında Birleşik Krallık Bilimler Akademisi’nin Kimya Topluluğu (Royal Society of Chemistry), Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Amitav Sanyal’ı kimya alanında üye olarak seçti.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-05-2024 11:07   Güncelleme : 30-05-2024 11:07
Boğaziçi Üniversitesi'nden Kimya Profesörü, Birleşik Kraliyet Bilimler Akademisi'ne Seçildi

Öncü bilim insanlarını bir araya getiren “Fellow” grubu, kimya alanında keşifleri ve çalışmalarıyla tanınan ve bilime katkıda bulunan seçkin isimlerden oluşuyor. Akademi her sene dünya çapında yaptığı çalışmalarla öne çıkan bilim insanlarına üyelik veriyor. Üyeler, akademi bünyesinde oluşturulan kurul tarafından seçiliyor. Prof. Dr. Amitav Sanyal’ın seçilmiş olduğu 200 kişilik Fellow grubu global kimya topluluğunu güçlendirirken bilim politikalarının şekillenmesinde etkili oluyor.

 

DÜNYANIN EN SAYGIN BİLİM İNSANLARINI ÜYE OLARAK SEÇİYOR

Yaklaşık 20 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Amitav Sanyal, kurul tarafından Fellow grubu üyeliğine seçilerek uluslararası bilim camiasında takdir görmenin kendisini ve ekibini motive ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

 

“20 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’ne geldim ve burada organik, polimer ve malzeme kimyası, biyoimmobilizasyon için biyomalzemeler, biyolojik sensörlerin hazırlanması, hücre ve doku büyümesi için yeni iskeletler, metal ve polimerik nanoparçacıklar gibi birçok alanda çalışmalarıma devam ediyorum. Birleşik Krallık Kraliyet Bilimler Akademisi Kimya Topluluğu, dünyanın en saygın bilim insanlarını üye olarak seçiyor. Kurul tarafından üye olarak seçilmiş olmak ben ve ekibim için gurur verici. Böyle gelişmeler yapacağımız çalışmalar için motivasyonumuzu artırırken, genç bilim insanlarını da bilim yapmaya daha çok teşvik ediyor.”

 

Prof. Dr. Sanyal ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden çalışmalarda lisansüstü düzeyde görev almak isteyen genç bilim insanlarını ekibe davet ederek dünya çapında fark yaratan ve dikkat çeken çalışmalarda yer almak için önemli fırsatlar sunduklarını ifade etti.

 

Salih Darıcı Salih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR