Anadolu Haberler
HV
19 TEMMUZ Cuma 08:53

Eyyübiye'de Kuduz Vaka Alarmı: Sokak Hayvanları İçin Acil Eylem Planı

30 Mayıs 2024 tarihinde Eyyübiye ilçesi Payamlı Mahallesi’nde ve 3 Haziran 2024 tarihinde yine Eyyübiye ilçesi Batıkent Mahallesi’nde kuduz olduğu tespit edilen sahipsiz köpekler tarafından dört vatandaşımızın ısırıldığı öğrenildi. Olayların ardından köpeklerin kontrol altına alınıp tecrit edildiği, vatandaşların ise vakit kaybetmeden tedavi ve aşı sürecine alındığı bildirildi.

ASAYİŞ GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 10-06-2024 02:52   Güncelleme : 10-06-2024 02:58
Eyyübiye'de Kuduz Vaka Alarmı: Sokak Hayvanları İçin Acil Eylem Planı

Hızlı Müdahale ve Koordinasyon Toplantısı

Her iki olay sonrası Büyükşehir Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, İl Tarım Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili birimleri hızlıca harekete geçti. 7 Haziran 2024 tarihinde Valimizin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Büyükşehir Belediyesi, Merkez İlçe Belediyeleri ve ilgili kamu kuruluşlarının yetkilileri bir araya geldi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ve Hayvan Zabıtası Komisyonu toplantıları da aynı gün icra edildi.

Alınan Tedbirler ve Yönlendirmeler

Toplantılarda sokak hayvanlarının korunması, rehabilitasyonu ve kuduza karşı aşılanmaları konusunda yapılacak çalışmaların koordinasyonu ele alındı. Valimiz, kuduz vakalarına karşı il genelindeki tüm sokak hayvanlarının en kısa sürede aşılanması ve rehabilitasyon çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdi. Ayrıca, sokak hayvanları ile ilgili tüm çalışmaların mevzuata uygun ve hayvan haklarını ön planda tutan bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Takip ve Denetim

Sokak hayvanları ve kuduz vakaları ile ilgili tüm gelişmeler ve alınması gereken tedbirler, ilgili tüm kuruluşlarla birlikte Valiliğimiz tarafından yakından takip edilecektir.

Salih Darıcı Salih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR