Anadolu Haberler - Türkiye ve Dünya'dan En Doğru Haber Kaynağı  - Son Dakika Şanlıurfa Birecik Haberleri
HV
26 MART Pazar 12:14

Kahramanmaraş'ta 1 Ayda 14 Bin Deprem Meydana Geldi!

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkım ve can kayıplarının neden olduğu depremlerin üzerinden geçen bir aylık sürede bölgede 14 bine yakın deprem meydana geldiğini duyuran AFAD, artçı depremlerin devam ettiğini, hasarlı yapılarak kesinlikle girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2023 18:12
 Kahramanmaraş'ta 1 Ayda 14 Bin Deprem Meydana Geldi!

Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde yaşanan büyük depremlerin üzerinden bir ay geçti. Deprem sonrası bölgede yaşananlar hala unutulmadı. 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Deprem Haftası dolayısıyla, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımda, bölgede yaşanan depremlerin etkileri hakkında bilgilendirme yaptı.

AFAD'ın yaptığı açıklamada, 6 Şubat-6 Mart tarihleri arasında Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde 14 bine yakın deprem meydana geldiği belirtildi. Bu depremler, 10 ilde yıkıcı etkiye neden oldu ve maalesef can kayıpları da yaşandı. Söz konusu depremler nedeniyle bölgedeki insanlar, evlerini terk ederek çadırlarda yaşıyorlar.

AFAD, bu paylaşımıyla birlikte depremlerin haritasını da paylaştı. Haritada, bölgede gerçekleşen depremlerin yoğunluğu net bir şekilde görülüyor. Ayrıca AFAD, artçı depremlerin hala devam ettiğini ve bölgedeki hasarlı yapıların kesinlikle girilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Depremlerin ardından bölgede acil yardıma ihtiyacı olan insanlara destek olmak amacıyla yardım kampanyaları düzenlenmişti. Bölgede yaşayan vatandaşların deprem sonrası ihtiyaç duydukları barınma, gıda, su gibi temel ihtiyaçlar için çeşitli yardım faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

6 Şubat'ta yaşanan deprem, Kahramanmaraş halkını derinden etkilemişti. Ancak, vatandaşlar ve yardım kuruluşları depremzedelerin yanında olmaya devam ediyorlar. AFAD'ın bu paylaşımı, depremlerin hala etkisini sürdürdüğünü ve bölgedeki insanların desteğe ihtiyaç duyduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

 

Salih DarıcıSalih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR