Anadolu Haberler - Türkiye ve Dünya'dan En Doğru Haber Kaynağı  - Son Dakika Şanlıurfa Birecik Haberleri
HV
27 MART Pazartesi 04:35

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: Tahıl sevkiyatına 24 milyon ton aşıldı

Bir gazetecinin ″tahıl koridoru″nun devamına ilişkin görüşmelerdeki son durum ile Rusya'nın ″60 gün″ süreyle uzatılmasına olumlu yaklaşıldığına yönelik söylemlerine ilişkin sorusu üzerine Bakan Akar, ″Biz tahıl koridorunun anlaşmanın ilk hâline uygun olarak 120 gün daha uzatılması düşüncesi ile görüşmelere başladık.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2023 17:19
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: Tahıl sevkiyatına 24 milyon ton aşıldı

Rusya ve ayna" class="taglink" title="Ukrayna Haberleri">Ukrayna tarafı ile arkadaşlarımız teknik düzeyde görüşmelerini yaptı. Biz de bakanlar düzeyinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar 24 milyon tondan fazla tahılın sevkiyatı gerçekleştirildi, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bunun hem bölge ve dünya barışına hem de fiyatlara ve istikrara ciddi katkıları oldu. Bunun devamı önemli. Bu manada iki ay yerine 120 gün olması konusunda da temaslarımızı sürdüreceğiz. Taraflar bunları değerlendirecekler ve kararını verecekler. Arkadaşlarımızın temasları oldu bu konuda. Birleşmiş Milletler de bizimle benzer şekilde düşünüyor. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunu inşallah kısa sürede olumlu şekilde çözmeye çalışacağız″ diye konuştu.

ABD’NİN KARADENİZ’DE DÜŞEN İHA’SI

ABD'nin Karadeniz'de düşen insansız hava aracı (İHA) ile ABD'de ″enkazın alınmasına yönelik Karadeniz'in ABD gemilerine açılması″ söylemlerine  ilişkin soruya da Bakan Akar, ″Olayı yakından takip ediyoruz. Çeşitli temaslarımız var, bunlar sürüyor. Bu konuyu hem kendi içimizde hem de muhatabımız ABD'lilerle de görüşmek suretiyle makul ve mantıklı bir şekilde çözme konusunda gayret gösteriyoruz. Bunun uhuletle, suhuletle çözümünden yanayız″ yanıtını verdi.

″Gemilerin Boğazlardan geçişine izin verecek miyiz?″ denilmesi üzerine Bakan Akar, ″Dışişleri Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı yakın iletişim hâlinde Cumhurbaşkanlığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz.″ diye konuştu.

Salih DarıcıSalih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR