Anadolu Haberler
HV
19 TEMMUZ Cuma 08:30

Sokak Hayvanlarına Valilikten Yakın Takip

Vali Hasan Şıldak, Şanlıurfa'da sokak hayvanlarının barınma merkezlerindeki kapasitelerin artırılması ve tüm sokak hayvanlarının aşılanması yönünde talimat verdi. İlgili kurumlar ve yerel yönetimlerle yapılan toplantıda, sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve kuduz vakalarına karşı alınacak önlemler ele alındı.

ASAYİŞ GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 08-06-2024 16:56   Güncelleme : 08-06-2024 17:00
Sokak Hayvanlarına Valilikten Yakın Takip

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, sokak hayvanları konusunda yürütülen çalışmalara yönelik önemli adımlar atarak, barınma merkezlerinin kapasitelerinin artırılması ve tüm sokak hayvanlarının aşılanması için talimat verdi.

Vali Şıldak, Şanlıurfa’da vatandaşların sokak hayvanlarıyla ilgili hassasiyetlerini değerlendirerek ilgili kurum ve yerel yönetim temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen bu buluşmada, sokak hayvanlarının toplanması, rehabilitasyonu ve tedavi süreçleri masaya yatırıldı. Vali Şıldak, mevcut barınma merkezlerinin kapasitesinin artırılmasını, belediyelerin yeni hayvan barınakları oluşturmasını ve sahipsiz hayvanların rehabilitasyon süreçlerinin iyileştirilmesini istedi. Ayrıca, tüm sokak hayvanlarının aşılanmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

Toplantının ardından açıklama yapan Vali Şıldak, “Vatandaşlarımızın bu konudaki talepleri giderek artıyor. Bu talepleri karşılamak ve yasal prosedürlerin uygulanabilmesi için gerekli altyapının sağlanmasını amaçlıyoruz. Şanlıurfa’da sokak hayvanlarını tehdit olarak değil, doğa dostu olarak görmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tehdit oluşturabilecek sokak hayvanları topluluklarına müdahale, vatandaş şikayetlerine geri dönüş yapılması ve kurumlar arası koordinasyonun tam sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca, son iki haftada Eyyübiye ilçesinde iki sahipsiz köpekte kuduz vakası tespit edilmesi ve bu hayvanlar tarafından vatandaşların ısırılması konusu da gündeme geldi. İl Tarım ve Sağlık Müdürlükleri tarafından her iki vakanın yakından takip edildiği ve yaralanan vatandaşların zamanında aşılandığı belirtildi. Vali Şıldak, şehir merkezinde görülen kuduz vakalarının büyük bir risk oluşturduğunu ifade ederek, kamu kurumları ve belediyelerin sokak hayvanlarını kuduz hastalığına karşı aşılaması konusunda seferberlik anlayışıyla çalışmalar yürütmesini talep etti.

Vali Şıldak, çalışmaların ilerleyen dönemlerde yapılacak toplantılarla tekrar değerlendirileceğini ve günlük olarak izleneceğini belirterek, belediyelerin çalışmalarında hayvan haklarına uygun hareket etmeleri ve mevzuata aykırı uygulamalardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Salih Darıcı Salih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR