Son Dakika Güncel Haberler, Ulusal Haber Sitesi Türkiye'den Haberler www.anadoluhaberler.com
HV
07 ŞUBAT Salı 10:37

Ziraat Odası tarımsal üretim için imzaları attı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Kavaklıdere Ziraat Odası 14 dönüm arazide Ceviz Kestane Badem Üretim Kapasitesinin Arttırılması Projesi için imzaları attı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-01-2023 15:58
Ziraat Odası tarımsal üretim için imzaları attı.

Muğla’da ceviz, kestane, badem üretiminin arttırılması, su, gübre, ilaç gibi kaynaklarının minimum maliyet maksimum verim esasına dayalı uygulamasının yapılıp üreticilere aktarılması amacıyla Ziraat odası tarafından kiralanmış 14 dönüm arazide Büyükşehir ve Ziraat Odası birlikte üretim için imzaları attı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Kavaklıdere Ziraat Odası Başkanı Saffet Karabıyık’ın imzaladığı protokolle 14 dönüm araziye 250 adet ceviz, 50 adet kestane, 50 adet badem dikilerek sulama alt yapısı ve arazi düzenlemesi yapılacak. 14 dönüm araziye Büyükşehir Belediyesi’nin kendi ürettiği ceviz, badem, kestane fidanları dikilecek. Dikilen fidanların bakımı, sulaması daha sonra hasadı ile ilgili üreticilere Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından uygulamalı eğitimler verilecek.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün özellikle tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun son yıllarda daha net anlaşıldığını, Muğla’da toprağını terk etmeyen, üretime devam eden çiftçilerle tarımın bu verimli topraklarda devam ettiğini söyledi. 

Başkan Gürün; “Bugün Kavaklıdere Ziraat odamızla çok önemli bir protokole imza atıyoruz. Üreticilerimiz için örnek bir bahçe yapıp sulamasından budamasına, yetiştirmesinden hasadına vereceğimiz uygulamalı eğitimlerle ceviz, kestane, badem yetiştireceğiz. Burada verilen eğitimler ve yetişecek ürünler sayesinde çiftçimiz kendi topraklarına ne dikeceğine, hangi üründen ne kadar gelir elde edeceğine karar verebilecek. Amacımız Muğla’yı tarım ve hayvancılıkta belirli bir noktaya getirmek. Muğla olarak ne kadar turizm kenti olarak bilinsek de tarım kentiyiz. Cevizimiz, zeytin yağımız, bademimiz her ürünümüz çok kıymetli. Bereket hala toprağını terk etmeyen üreticimiz, toprağını satmayan çiftçimiz var. Gençlerimiz tekrar toprağına dönüyor ve tarımsal üretimle köylerini kalkındırıyor. Biz de tüm gücümüzle üreten köylümüzü tekrar milletin efendisi yapmak için çalışıyoruz.” dedi.

Salih DarıcıSalih Darıcı

Salih Darıcı Haberleri, Köşe Yazıları,Yorumları Şanlıurfa Birecik

YORUMLAR