Anadolu Haberler
HV
19 TEMMUZ Cuma 09:45

Kardeşlik Kan Değil, Can İşidir

Gazeteci Yazar Serpil Çeliker
Gazeteci Yazar Serpil Çeliker
Giriş Tarihi : 27-05-2024 02:53

Yine yeni bir günden kocaman bir merhaba sevgili okurlarım... Bugün sizlere, başlıktan da anlaşılacağı üzere, kardeşlikten bahsedeceğim. Kardeşlik nedir? Aynı anneden doğmak, aynı karında yatmak mıdır? Yani "karındaşlık" mı sadece kardeşlik? Gelin bunu size kendi hayatımdan kısa bir kesit sunarak anlatayım.

Çocukluğumdan bu yana, Allah'ın bana verdiği en büyük nimetlerden biri olan çok özel bir kardeşe sahibim. Ancak bu kardeş, bildiğiniz anlamda karındaş değil; aynı kanı taşımıyoruz, aynı anneden değiliz ama aynı canı paylaşıyoruz. O benim çocukluk arkadaşım; birlikte güldüğüm, ağladığım, düştüğümde yaralarımı saran kişidir. Hayat yolunda karşılaştığım tüm zorluklara karşı birlikte göğüs gerdiğim yol arkadaşım, kardeşimdir.

Onu çocukluğumdan bu yana tanıyorum ve yıllar geçse de, her geçen gün kalbindeki güzelliği daha da keşfediyorum. Bu keşif, beni dünyanın en şanslı insanı hissettiriyor. Yani sevgili okurlarım, aynı karında yattığınız kardeşinizin bile zamanla kalbindeki fesatlığı gördüğünüzde, kardeşliğin sadece kan bağıyla sınırlı olduğunu savunmak ne kadar mantıklı olurdu, değil mi?

Kardeşlik, biyolojik bağların ötesine geçer. Gerçek kardeşlik, birlikte paylaşılan anılar, zorluklara karşı verilen mücadeleler ve kalpten kalbe kurulan bağlarla şekillenir. Bu bağlar, kan bağından çok daha güçlüdür.

Birçok kişi kardeşliği sadece kan bağına indirger. Elbette ki, aile bağları önemlidir ve kan bağı taşıdığınız kardeşlerinizle özel bir bağınız vardır. Ancak, hayat size öyle dostlar sunar ki, onlar kardeşten öte olur. Zor gününüzde yanınızda olan, sizinle birlikte sevinen, üzülen ve her durumda destek olan bir dost, gerçek anlamda kardeştir.

Kardeşlik, fedakarlık gerektirir. Birbiriniz için yaptığınız küçük fedakarlıklar, zamanla büyük bağlar oluşturur. Bu bağlar, güven ve sadakate dayanır. Kardeşinizle aranızda kan bağı olsa da, bu bağları kuramazsanız, aranızdaki ilişki sadece kağıt üstünde kalır.

Gerçek kardeşlik, sevgi ve anlayış üzerine kuruludur. Birbirinizi anlamak, dinlemek ve destek olmak, kardeşlik bağını güçlendirir. Hayatın getirdiği zorluklar karşısında birbirinize destek olmak, birlikte güçlenmek demektir.

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce kardeşlik mi yoksa karındaşlık mı? Bence kardeşlik... Hayat yolunda karşınıza çıkan dostlarınızın kıymetini bilin ve onların değerini her daim takdir edin. Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR