Son dakika Şanlıurfa Birecik haberleri Gaziantep- Birecik anadolu haberler Türkiye Haberler Tüm Haberlerin nabzı burada atıyor
HV
03 EKİM Pazartesi 18:18

Sayıştay Başkanlığı için aday listesi belli oldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, salı günü, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ın görev süresinin dolacak olması nedeniyle başkanlık için seçim yapılacak.

son-dakika
Giriş Tarihi : 14-06-2021 22:00
Sayıştay Başkanlığı için aday listesi belli oldu
"

Hazırladığı denetim raporlarıyla sık sık gündeme gelen Sayıştay'da yeni başkanın belirlenmesi için ileriki günlerde seçim yapılacak. Mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş'ın görev süresinin 23 Haziran'da dolması nedeniyle yeni başkanın seçilmesi için başlayan sürecin ilk safhası sona erdi.

Kurumun başkanı olmak isteyenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) başvurdu. Başvurular ise 10 Haziran'da bitti. Bundan sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplanacak ve adaylar, bu komisyon bünyesinde kurulacak "Ön Seçim Geçici Komisyonu" tarafından 2'ye indirilecek.

Geçici komisyonda en çok oy alan 2 adayın ismi TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek. Genel Kurul'da gizli oylama sonucu TBMM üye sayısının 4'te 1'den fazlasının oyunu alan isim Sayıştay'ın yeni başkanı olacak.

 

Sayıştay Başkanı, Genel Kurulda gizli oyla seçilecek.

kaynak: memurlar net

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR